Warning: Illegal string offset 'name' in [path]/includes/functions.php on line 6439
PCB izgatavošanas metodes, pārskats -
+
1 2 3 4 ...

thread: PCB izgatavošanas metodes, pārskats

Senior Member
    Oct 2009
    Rīga
    906

Labākais risinājums ir ielodēts vada gabals. Kniedes ir arī labas. Ķīmiskā izsēdināšana ir ļoti ķēpīga un nejaukākais - nedroša.

Senior Member
    Jan 2011
    ūdensgalvas pilsēta 27432346 (just phone, no SMS!)
    3,407

Par "Īso ekskursu" paldies! Piebildīšu, ka ķēķa tehnoloģojās vēl lietojām rasēšanai paredzētās stikla trubiņas. Trauslas gan! Regulējamās velces nebija ērtas izgrozīšanai, krāsa tajās ātri kalta, bieži jāpapildina. Dažāda diametra caurulītes atrisināja šo problēmu. Plate tika iespiesta uz rasējamā dēļa starp dažādmalu trīsstūrveida, 10 mm bieza tekstolīta/getinaksa gabaliem. Tad garo lineālu pārlika pāri - gan distance veidojās, gan bija gar ko līnijas vilkt. Dažādus lekālus varēja lietot. Rezultāts sanāca gluži smuks, un dažu eksemplāru izgatavošanai atmaksājās. Ja bija paredzēts kādas plates atkārtot, no lokšņu tērauda taisīja šablonu (matrici) ar vajadzīgajiem caurumiem. Tad to un paciņu sagatavju saskrūvēja kopā un urba 'ar reizi'.
    VEFā lietoja vinilspirta emulsiju, ko gatavoja turpat laboratorijā. Divpusīgs plēves logs ar sūkni arī bija. Gaismoja no abām pusēm (ja vajadzēja) ar parastajām fluorescentajām lampām (tām gaisma "cietāka" salīdzinot ar kvēlspuldzēm, kas, piedevām, stipri karst) tiešā tuvumā. Vēl efektīgākas būtu UV dezinfekcijai paredzētās lampas (manītas slimnīcās). Tā pamanījās dabūt gatavas ne tikai divpusīgas, bet pat div- un vairākslāņu (slānis uz vienkārtas stikla tekstolīta 0,1 mm) plates ar caurumu metalizāciju starpslāņu savienojumiem. Pirms 40 gadiem! Tajos laikos "projektus" vēl lipināja uz plēvēm, kam virsū bija koordinātu tīkls. Celiņus veidoja ar izolācijas lentai līdzīgu līplentu. Populārākajam DIP 14 bija īpašas sagataves. Salipinātos "oriģinālus" fotografēja, samazināja līdz 1:1 un kopēja uz tehniskās filmas. Retušēja, ja nepieciešams. Plates kodināja vara hlorīdā (sālsskābe + ūdeņraža peroksīds). Cehā radiouztvērēju un telefona aparātu plates, kas nebija pārāk smalkas, taisīja ar minēto 'šelkogrāfijas' metodi, kodināja hlordzelzī.
    Alles was echt ist, ist gut!

zina90
    Guest

labs vēstures atskats uz attīstību, interesanti palasīt.

seniorita
    Guest

o, te jau ir vesela vēsture, labs informācijas apkopojums, izmantošu, kā atsauci!

Senior Member
    Jun 2006
    Cēsu novads
    989

Skatos, vecā tēmā kaut kas ierakstīts. Mazliet pastāstīšu par saviem iespaidiem par KiCad. Pirms pusgada sāku ar to iepazīties, uz šo brīdi esmu uztaisījis divas plates, vienu ar 492 komponentiem, otru ar 345 komponentien. Kādi 90% no komponentiem - SMD. Salīdzināt varu ar PCAD2001, ar citām programmām neesmu pazīstams. Mans iespaids - laiks nestāv uz vietas un šobrīd pieejamais bezmaksas softs šķiet labāks un ērtāks par padsmit gadus vecu maksas softu. Ja ir bibliotēkas ar gataviem elementiem, gan shēma gan plate zīmējas ātri un viegli. Kaut kādas bibliotēkas nāk līdzi jau uzinstalējot programmu, kaut kādas var sameklēt internetā, var lietot tās, es tomēr taisīju savas, starp citu, arī strādājot ar PCAD rīkojos tāpat. Jaunus elementus izveidot ir viegli, noteikti vienkāršāk kā PCAD. Nosacīti sliktā ziņa - bez shēmas plati zīmēt var, bet nesalīdzināmi ērtāk ir, ja ir shēma. Nav obligāti, lai uzreiz būtu uzzīmēta visa shēma, var shēmu un plati zīmēt vienlaicīgi. Vispār tas radina pie kārtības, citādi nereti sanāk tā - plate ir, shēmas nav. Izmaiņas shēmā un platē izdarīt ir vienkārši, atkal liekas, ka vienkāršāk kā PCAD. Auto trasētāju nelietoju, detaļu automātisko izvietošanu gan. No sākuma ar roku saliku štekerus un visas tādas lietas, kurām jau iepriekš paredzēta konkrēta vieta un tad palaidu auto izvietošanu. Iegūstu jau kaut ko. Vismaz detaļas ir ne vairs vienā čupā, bet daudz maz vienmērīgi izvietotas pa plati, citas pat tīri OK. Tās tad "pielīmēju", citām novietojums nav OK, bet jau var redzēt, kur tās novietot, tur tad arī "pielīmējam" un laižam auto izvietojumu vēlreiz. Un tā ar katru reizi situācija uzlabojas. Kad jau ir puslīdz labi, var sākt vilkt celiņus, paralēli visu laiku koriģējot detaļu novietojumu. Nekādus būtiski traucējošus glukus programmā nemanīju, mazliet jāuzmanās zīmējot poligonus. Kad viss gatavs - uztaisam Gerber failus, nosūtam uz Almiko. Viņiem pret saņemtajiem failiem nav nekādu iebildumu. Rezultātā arī izgatavotās plates ir tieši tādas, kā paredzēts. Programma iet gan uz Windows, gan Linux. Īss kopsavilkums - man patīk!

Senior Member
    Jul 2010
    pie-Rīga
    2,288

Man ir tāds sacēlies jautājums:

Dota shēma (man galvā). Kādi 8 opampi, sauja ar R un C, zināms skaits trimmeru un termināļi kur vadus piespraust/pielodēt. Tā kā ir DIP korpusu opampi, smd taisīt negribu. Ar kuru softu man, diletantam, visātrāk to uztaisīt? Pie tam lai celiņi saskrien automātiski un detaļas pašas pa plati izlēkā, man tik vajag norādīt plates malu, kur štepseļu rinda stāvēs.
    Varbūt kāds vēlas man par mazu bet taisnīgu samaksu pret manu shēmu izsniegt pDF, kuru tālāk es varu izdrukāt un izkodināt vienā eksemplārā?
    Un neskatiet viņu pēc priekšpaneļa spozmes, bet gan vērtējiet viņa transformatora smagumu!

Senior Member
    Aug 2008
    565

pDF, kuru tālāk es varu izdrukāt un izkodināt vienā eksemplārā?
    Nu šitas neizklausās reāli Tā programma ar autorouteri tev sazīmēs tādus sarežģītus brīnumus, ka pašam plati mājas apstākļos būs ļoti smagi, uztaisīt

Tev vajadzēs, CNC kas caurumus precīzi, pareizos izmēros saurbj un neko nesajauc, un neaizmirst kaut ko izurbt
    Mājas apstākļos taisīt metalizācijas procesu, ja to proti, varbūt var mēģināt.

Citādi tava ideja var izklausīties labi, ja plati pasūti Almiko, vai kādai citai firmai uztaisīt, tad ideja ir OK

Ja ir 492 detaļas kā M_J projektā un vēl daudz SMD, tad konfigurēt autorouteri būs vērts, un piedevām plati pats mājās netaisa.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------
    Es sākumā vienpusējās, pēc tam divpusējās plates zīmēju ar roku (tas ir domāts bez autoroutera uz datora) lai arī autorouteris bija.
    Plates ir jāzīmē tā lai mājās var uztaisīt, īpaši ja detaļu nevar pielodēt gan no apakšas gan no augšas, un tādas detaļas pagadās regulāri.
    Kā piemēram, Kantainie kondensatori, elektroliti, DIP mikroshēmu paneļi, Skrūvējamie kontaktu izvadi, daži štekeru veidi, DIP signālu slēdži, Standarta daudzkontaktu savienotāji, jeb adatiņas un vēl daudzkas. Nezinu vai ir tāds autorouteris, kas māk tā savilkt ceļiņus ka mājās varēsi uztaisīt

Katra Via -(duvpusējām platēm) pāreja no aukšējā ceļina uz apakšējo ir darbs ar roku salodēt, un autorouteris tādas taisa daudz, liels roku darbs lodējot.

Es lietoju Eagle CAD, pasaulē starp amatieriem un nelieliem profesionāļīem ļoti izplatīts, internetā daudz shēmas ar EAGLE ko cilvēki sabūvējuši.
    Bieži vien var dabūt gatavu uzzīmētu aparātu un pielāgot savām vajadzībām, pieliekot savas modifikācijas.

Man vispār ir doma, ja pietiks laika, uztaisīt nelielu pamācību, kā iesākt zīmēt Shēmas un PCB ar Eagle

http://www.cadsoftusa.com/
    http://www.cadsoftusa.com/download-eagle/?language=en

Redz kur tā plate, ko es laminatoram demonstrēju, uzbūvēta, tā nav manējā, to zīmējis Vācietis
    Man nebija Ethernet transformators, es to pielaboju pats, ar detaļām, kas bija, jo projekts bija atvērts.
    Varēja redzēt, ka Vācietis bija labi padomājis par to lai mājās plati viegli varētu uztaisīt.

Senior Member
    Jul 2010
    pie-Rīga
    2,288

Sāku domāt, ka būs vien visu uz vafeles jāsalodē un miers. Šobrīd man dienas kārtībā ir kaste ar diviem lieliem indikatoriem uz LED (14cm 50 segmenti no www.barmeter.com) , diviem galešniekiem (IN - OUT un STEREO - LEFT - RIGHT - MONO - REVERSE), 1KHz un 10KHz ģeneratoru, diviem počiem (LEVEL un BALANCE) un sauju opampu , kas vienā pusē tiek piestepselēta pie liela studijas aparāta STM-610 ieejām un izejām un otrā pusē - pie signāla avota un kontroles ampa. Analogās ēras burvība.
    Un neskatiet viņu pēc priekšpaneļa spozmes, bet gan vērtējiet viņa transformatora smagumu!

Senior Member
    Aug 2008
    565

Nu nemet tak plinti krūmos!
    Kopš sāku zīmēt un taisīt PCB uz vafeles sen neko vairs neesmu lodējis. Vieglāk ir uztaisīt PCB nekā ar vadiņiem kaut ko savilkt.
    Bredboard arī praktiski neizmantoju.
    Galvenā priekšrocība, ka pēc shēmas uzzīmēšanas PCB vairs netiek ielaistas kļīudas.

Bez tam ir ļoti svarīgi ka var uzbūvēt viegli vairākas vaienādas plares, un tev kā reiz divas arī vajag.

Nākamais ir svarīgi, tas, ka pēc ilgāka laika var vecu projektu pacel, par ko viss ir aizmirsts, un atkal uztaisīt vai modificēt jaunā versijā. Man taisni ir veca impulsnieka transforatora vadības shēma uz prototipu PCB savilkta ar vadiņiem, pēc diviem gadiem kad ievaidzējās, biju aizmirsis ko biju tur slēdzis, a shēma ta nav!

8 opampi taisni arī izklausās viena vai duvu vakaru darbs savilkt celiņus, pašam celiņus velkot plate sanāk labāk noformēta, nekā kad viss automātā.

Senior Member
    Jun 2006
    Cēsu novads
    989

Visātrāk uztaisīt plati ir ar to softu, kurš ir apgūts. Bet apgūt softu tas ir tāds vienas reizes pasākums, kas prasa laiku. Pāris dienu laikā tas noteikti nenotiek, man, kamēr puslīdz pieradu pie KiCad pagāja apmēram mēnesis. Bet tas, ar iepriekšējo pieredzi PCADā, nestresojot, un kaut ko pazīmējot tad, kad uznāk "iekāriens". Tās, iepriekš minētās, plates, vienu zīmēju divus, otru vienu mēnesi, bet arī nestresojot, paralēli citiem darbiem. Ja mēģinu to lietu sasteigt, neizbēgami salaižu kļūdas. Bet ar svaigu galvu, paskatoties pirms kāda laika zīmēto, daudz labāk var redzēt sataisītās stulbības. Autorouteri mēģināju lietot pašos pirmsākumos, vēl ar veco PCAD 4.5. Uzzīmēju mazu platīti un nesu, toreiz uz "Takoru" taisīt. Pašam jau diez ko tas uzzīmētais nepatika, bet nodomāju - vai gan es svētāks par Romas pāvestu, ja jau autorouteris tā sazīmēja, tā arī vajag. "Takorā" par manu plati bija šausmās, bet prom gluži nedzina, pastāstīja, kas viņiem nepatīk, ko viņi var un, ko nevar iztaisīt, izlaboja kļūdas un uztaisīja. Pēc tam detaļu automātisko izvietošanu un autorouteri esmu lietojis tikai plates sākotnējā izstrādes stadijā, tikai lai uztaisītu plates uzmetumu. Laiks nestāv uz vietas, gan jau arī autorouteri attīstās, bet, palasot forumus, izskatās, ka bez roku darba vismaz noslēguma stadijā vēl neiztikt. Ja nes uz "Almiko" vai kaut kur citur, tad taisīt plati vienā eksemplārā noteikti neatmaksājas. Tad labāk tiešām salodēt uz "vafeles". Bet reizēm tas tīri fiziski ir ļoti sarežģīti izdarāms, ja kāda mikroshēma ir pieejama tikai TQFP64 vai QFN28 korpusā. Bez tam uz gatavas plates viss montāžas process ir nesalīdzināmi ātrāks un patīkamāks. Un ja ir "iesista roka", šķiet ka summārais laiks šādas plates izgatavošanai, ieskaitot visu zīmēšanu KiCadā vai citā programmā, būs īsāks, kā visu pļeckājot uz "vafeles". Tāpēc man ļoti patīk tas, ko dara Powerons. Viņa pieredze man noteikti noderēs.

+