Warning: Illegal string offset 'name' in [path]/includes/functions.php on line 6439
PCB izgatavošanas metodes, pārskats -
+
1 2 3 4 5 ...

thread: PCB izgatavošanas metodes, pārskats

Senior Member
    Jul 2010
    pie-Rīga
    2,288

Redz, man elektronika tomēr ir tikai hobijs. Urbjmašīnas man nav, un, divus vakarus pamocījos ar KiCAD, sapratu, ka uztaisīt audio switchbox man noteikti ātrāk būs uz maketplates. Atliek vēl opcija sarunāt plates taisīšanas pakalpojumu vai to pirkt. Kas tad nu man tur par detaļām - DIP8 un 0.25w rezistori, tas arī viss. Ja domātu taisīt uz smd, tad būtu jēga apgūt programmas. Man gan SMD aizvien vairāk patīk, salīdzinot ar tth. Un jā, ļoti cienu cilvēkus, kas te kaut ko reālu daru un es arī mācos
    Un neskatiet viņu pēc priekšpaneļa spozmes, bet gan vērtējiet viņa transformatora smagumu!

Senior Member
    Feb 2008
    813

Visvieglāk apgūstamā un visvienkāršākā programma ir ExpressPCB.
    Kādus gadus atpakaļ arī nolēmu pazīmēt, nolādēju populāro un slsvēto Eagle. Pilnīgi bez priekšzināšanām un terminoloķijas izpratnes toreiz, pabūros kādu pusdienu un sapratu ka nesaprotu pilnīgi neko. Izdzēsu.

Nolādēju Express PCB, primitīva bez gala, pamatus apguvu kadās 10min, "profesionālā" limenī kada pusstunda aizgāja. Vienīgi šis softs neder "pasūtišanai", nevar dabūt gerber failus ārā. Proga radīta speciāli pasūtīšanai ExpressPCB, Amērikā. Taču gludināt var uz nebēdu.

"Pasūtīšanai" lietoju Sprint Layout, arī samērā vienkārša, apguvu arī ātri, balstoties uz ExppressPCB pieredzes.

Abām programmām strīpiņas, protams, jāvelk pašam.

Senior Member
    Jun 2006
    Cēsu novads
    989

Jautājums tiem, kas mājas apstākļos ar laminatora/gludekļa metodi ir taisījuši divpusējās plates - kā izdodas nodrošināt augšas un apakšas zīmējumu sakrišanu?

Senior Member
    Nov 2009
    Jēkabpils
    2,055

Vienu reizi esmu mēģinājis nelielu platīti.Precīzu plati, precīzi izgriezu, precīzi pielīmēju ar skoču, sanāca dizegan labi.Bet divpusējās laikam tomēr netaisīšu pats.

Par sprintu. Sprintam ir tāda lieta kā "connectors". Vispār jau var mierīgi "uzzīmēt shēmu", savilkt ar "connectors" un tad bīdīt detaļas kā vajag. Un tikai pēc tam savilkt celiņus. Protams, ja platē ir piecpadsmit četrkārtīgie opampi vai kaut kādas ciparu mikrenes, tad varētu būt ļauni, bet ar diskrētajiem elementiem sanāk tīri labi. Un vēl sprintam ir ideāla jaunu elementu radīšanas tehnoloģija. Paņem to, kurš vistuvāk, disintegrate->split, savelc kā vajag, iezīmē visu un esi klikšķa attālimā no jauna komponenta.

Senior Member
    Aug 2008
    565

Jautājums tiem, kas mājas apstākļos ar laminatora/gludekļa metodi ir taisījuši divpusējās plates - kā izdodas nodrošināt augšas un apakšas zīmējumu sakrišanu?
    Ar laminatoru pagaidām esmu uztaisījis tikai vienu PCB un to arī divpusējo, ātrak man laminators nebija.

Varu pastāstīt kā es darīju, VIAS platei man bija 1.27mm ar 0.6 caurumiem. Nobīde bija, bet ne pārāk liela.
    Ja nebūtu izmantojis plāno kataloga papīru, bet biezāku spīdīgo var būt būtu pavisam precīzi.

Vispirms plates PCB zīmējumam blakus savelk krustiņus, kas ir PCB abās pusēs vienādi.
    Kad izdrukā plati, uzliek uz stikla, kam no apakšas spīdina cauri ar lampu gaismu. Mana gadījumā tas bija fotorāmīša stikls.
    Kad krustiņi sakrīt pilnībā, tad pielīmē ar līmlenti, ko laminators nekausē. Es lietoju parasto celtniecības papīra līmlenti.
    Kad papīri salīmēti precīzi, tad rūpīgi par vidu ieliek plati un uzlaminē, cir reizes nu vajag.
    Papīru es nogriezu tik platu cik plata PCB,lai vieglāk ievietot līdz ar malām, garumā paīrs bija garāks.

PCB taisa platēku nekā vajag divu iemeslu dēļ.
    1- PCB galos (blakus shēmai) uzzīmē vairākas VIAS, kad plate uzlaminēta (papīrs nokasīts), bet ne izkodināta, tad izurbj testa caurumus, un pārbauda vai abas puses sakrīt.
    Ja sakrīt, tad kodinām, man sakrita ar pirmo reizi, bet tā varbūt iesācēja veiksme
    2- Plati taisa platāku par tik lielu izmēru, lai varētu uzlikt plastmasas kancelejas papīra saspiedējus, lai kodinot nenobrucina plates apakšpusi.

Būtiski - tie plastmasas saspiedēji netur vāroša ūdens temperatūru, tāpēc nākas kodināt nevis vārošā bet siltā kodinātājā. Kodināšanas laiks nemaz arī nebija daudz ilgāks.

Senior Member
    Jul 2010
    pie-Rīga
    2,288

Laminatorizētās lāzeprintera izdrukas var ar dzelzs hlorīdu kodināt, jeb arī tur ir kas jauna atklāts?
    Un neskatiet viņu pēc priekšpaneļa spozmes, bet gan vērtējiet viņa transformatora smagumu!

Senior Member
    Aug 2008
    565

Laminatorizētās lāzeprintera izdrukas var ar dzelzs hlorīdu kodināt, jeb arī tur ir kas jauna atklāts?
    Redz kur te viens ņemās ar gludekli un kodina ar dzels hlorīru:

http://youtu.be/imQTCW1yWkg?t=7m8s

Pats neesmu taisījis ar hlorīdu, bet nevajadzētu būt nekādas problēmas, var būt hlorīdnieki var pastātīt,

Es taisu ar nātrijapersulfātu Na2S2O8, var dabūt elektronikas veikalos,
    galvenie plusi
    1- Var redzēt cauri šķidrumam kā kodinās
    2- Ja kur nopil, tad nesmuki nenoķēpājās tā ka nevar atmazgāt (caurumus biksēm gan var izkodināt ilgākā laikā! )

Bet ja jau tas dzels hlorīds ir krājumos gan jau ka var lietot tik pat labi

Senior Member
    Mar 2011
    1,119

Jautājums aptuveni par tēmu.
    Vajag 20 - 30gab. divpusējas PCB plates apm. 30x70mm. Esmu izvēles priekšā vai nu taisīt pašam (gadus 20+ neesmu neko tādu darījis nemaz nerunājot par printēšanu, gludināšanu utt. ) vai arī pasūtīt kādā kantorī, kas ar to nodarbojas profesionāli. Kur visērtāk/izdevīgāk tādas pasūtīt un kādas aptuveni varētu būtu izmaksas tik mazam pasūtījumam.
    Ja pasūtīt kantorī, tad nav ne mazākā saprašana kas tie tādi par nosaukumiem
    • GERBER PS 274(X),EXCELLON.
    • CAM 350 V 8.0.6 - *.cam;
    • P-CAD2000-2002,ACCEL - *.pcb;
    • PCAD-4.5, PCAD-8.5
    tas no almiko.lv pasūtījuma lapas

Senior Member
    Mar 2011
    689

Taisīt divpusējas pašam, manuprāt, ir uzprasīšanās uz problēmām.
    Tie nosaukumi ir formāti, kurus izgatavotājs pieņem, gerberfailus Tev praktiski jebkura PCB programma uztaisīs. Tāds daudzums divpusēju plašu ar maskām pie Almiko varētu maksāt ~50-70Eur un būs gatavas pa nedēļu.

Senior Member
    Aug 2008
    565

Es darītu tā - vienu prototipu uztaisītu mājās pats, lai pārliecinātos, ka kļūdas iekš PCB nav,

Pēc tam pārējās kaut kur pasūtītu.

Citādi, ko iesāksi ar 30 brāķiem.

+