+
1 2 3 4 5 ...

thread: Kā iesākt zīmēt Shēmas un PCB plates ar Eagle

Senior Member
    Jul 2010
    pie-Rīga
    2,288

Otro dienu aizrautīgi cīnos ar EAGLE. Puika pa brīdim lūr uz mani, var just, ka viņš lāga netic, ka tētis mācās plates datorā projektēt. Viņam vēl joprojām ir cerība, ka tās tomēr ir plikas meitenes, ko es tur ekrānā masēju ar tekstiem "panāc nu mīļumiņ šurp un iegulies te".
    Shēmu uzzīmēt iemācījos, plati arī. Jāpāriet uz smd, tad varēs bez urbšanas iztikt un kodināt mājās.
    BET! Kā , pie Joda, lai tos elles suņus Cerberus, tas ir , Gerberus dabū no tā softa laukā?
    Un neskatiet viņu pēc priekšpaneļa spozmes, bet gan vērtējiet viņa transformatora smagumu!

Senior Member
    May 2009
    Talsu raj
    1,086

File->Cam processor. Tur savukaart File->Open->Job. Izveelies attieciigu definiiciju failu. Slaanjiem tas parasti ir Gerb274, urbumiem - Excellon. Un "Process Job" poga
    Iesaku veel atveert sagjenereetos failus ar kaadu citu softu un paarbaudiit,vai viss kaartiibaa ar koordinaateem.

Senior Member
    Aug 2008
    565

Jāpāriet uz smd, tad varēs bez urbšanas iztikt un kodināt mājās.
    Mājās var kodināt un taisīt arī tās plates kurām caurumu jāurbj

Man šķiet, ka tev maldīgs uzskats, ka izmantojot SMD detaļas tev caurumus platē nevajadzēs urbt.
    Tā nu gan diez vai sanāks Mazāk tos caurumus ļoti iespējas vajadzēs, bet pilnībā bez tiem iztikt diez vai izdosies.

Ja vajag kaut kur virnē ielodēt kādu SMD rezistoru, vai paralēli SMD kondensatoru, tad tiešām var izdoties iztikt bez caurumuem un tā ērtāk.
    Bet SMD detaļai starp izvadiem labi ja vienu celiņu tikai izvilksi cauri pa vidu.
    Bez tam, pat ja taisi, visu aparātu tikai no SMD, visticamākais nāksies iziet ar celiņiem pa plates otru pusi, lai visu varētu savilkt un tur jau atkal būs jāurbj caurumu.

Ar lielajām parastajām detaļā, kā piemēram 0.25W rezistoriem, lielāka ieslpēja variēt, jo pretestībai starp kājām var savilkt daudz celiņus. Un pretestības kāju platumu arī var izvēlēties dažādu.

Katrai tehnoloģijai ir savi plusi un mīnusi, SMD galvenais plus ir tas, ka visu var uztaisīt ļoti mazu.
    Ja rokas netrīc un patīk ķimerēties ar SMD tad arī SMD nav vekāda vaina.

Es gan pēdējā laikā emsu iesācis kombinēt, uz vienas plates vietā kur ērtāk savilkt liek SMD, bet citur kur ērtāk uzlikt lielo vecā tipa detaļu ar caurumu urbšanu.

Ja problēma ir ar urbjiem, tad ir vienkārš risinājums, Elfā un šķiet arī Agusā var dabūt smuku mazu urbīti no Velleman, Kurš makšāja pavisam lēti.
    Nav super kvalitātāte, bet cenai atbilstoši, es ar to visas savas plates esmu saurbis.
    Nestrīdos ka labs stacionārais būtu labāks, bet šis ir lēts un līdz ar to viegli pieejams.

Senior Member
    Jan 2011
    ūdensgalvas pilsēta 27432346 (just phone, no SMS!)
    3,399

Ja shēma ir vienkārša, var pacensties iztikt bez caurumiem.
    'Ēnas puse' urbšanai mājās ir stikla tekstolīta putekļi. Es tos esmu norijis pietiekami, bet tas nenozīmē, ka riskēt ar ģimenes veselību vajadzētu.
    Alles was echt ist, ist gut!

Senior Member
    Dec 2007
    Rīga, tel.67423800, 22012111
    1,880

'Ēnas puse' urbšanai mājās ir stikla tekstolīta putekļi
    Es vienmēr esmu brīnījies par jaunuļiem, kas savus pirmos, primitīvos garadarbus cenšas gatavot uz stikla tekstolīta, deldējot urbīšus un rijot putekļus. Ar ko getinakss sliktāks? Vēl ņemot vērā cik sarežģīta un precīza aparatūra uz tā tiek ražota.

Senior Member
    Mar 2011
    1,119

Es vienmēr esmu brīnījies par jaunuļiem, kas savus pirmos, primitīvos garadarbus cenšas gatavot uz stikla tekstolīta, deldējot urbīšus un rijot putekļus. Ar ko getinakss sliktāks? Vēl ņemot vērā cik sarežģīta un precīza aparatūra uz tā tiek ražota.
    AndrisZ, kas ir dažu plāksnīšu stikla tekstolīta putekļi salīdzinajumā ar koka, cementa vai akmens vates (un ne tkai) putekļiem ko celtnieki kilogramiem sarijušies strādjot bez uzpurņiem? Es nebūt te neaicinu neievērot aizsardzību, bet nu tas tā tikai salīdzinajumam. Var taču ar uzpurni un putekļusūcēju to vis darīt.

Senior Member
    Jul 2010
    pie-Rīga
    2,288

Tā. Sazīmēju sauju ar opiņiem un apkarināju ar atpakaļsaitēm. Atradu mazus mīlīgus termināļus, trimmerus uc detaļas atbilstoši Elfas un farnell noliktavai. Izčekoju shēmu. Kļūdu nav, ja neskaita to, ka Eagle nez kāpēc lamājās par to, ka opiņiem barošana pieslēgta pie +/- 15 V
    Uztaisīju PCB projektu. Savilku celiņus un saliku kaudzēm vias. Pārbaudīju uz kļūdām. Kaut ko kliedz par dimensions un zīmē rūtiņas uz plates. Līdz ar to sacēlās jautājums - 1) kā izvēlēties pareizu celiņu platumu un urbumu diametru? 2) Kā izkārtot uzrakstus, lai silkscreen smuks sanāk? 3) kā veido soldermask? 4) kā pareizi izveidot ground plane? (nu, lai zeme apakšā ir visur, izņemot tur kur padi un celiņi)
    Nolēmu notestēt OSHPark servisu
    Un neskatiet viņu pēc priekšpaneļa spozmes, bet gan vērtējiet viņa transformatora smagumu!

Senior Member
    Jan 2011
    ūdensgalvas pilsēta 27432346 (just phone, no SMS!)
    3,399

Var taču ar uzpurni un putekļusūcēju to vis darīt
    Kaitīgākās ir sīkās daļiņas, kas iet cauri filtriem. Bet ir visai vienkāršs risinājums - urbt ūdens vanniņā, iegremdējot tekstolītu kaut 1 mm. Pie reizes urbīši ilgāk kalpos. Pēc tam saskalina un izlej, kur tie vairs nevar kaitēt.
    Alles was echt ist, ist gut!

Senior Member
    Aug 2008
    565

1) kā izvēlēties pareizu celiņu platumu un urbumu diametru?
    Platumu liec kādu gribi, tikai lai tie savā starpā nepārklējās,
    Par urbumiem gan īsti nezinu, visas plates esmu pats taisījis, bet pieejamos urbumus vajadzētu norādīt ražotājam,
    ir tāda lieta kā "Design Rules" kur tam ir jābūt norādītam, bet tas atiecas tikai uz VIAS, jo komponentēm, detaļām ir standarta izmēri .

2) Kā izkārtot uzrakstus, lai silkscreen smuks sanāk?
    Uz šo jautājumu es jau atbildēju vienu lapu iepriekš, pat bildi ieliku
    http://www.elfaforums.lv/threads/727...ar-Eagle/page2

3) kā veido soldermask?
    Skatoties kā tu to biji domājis.
    Ja pats taisi PCB un vajag tikai izdruku, tad pie slāņu saraksta "Display" atzīmē "Pads" un "Vias" un tik drukā ārā.
    Ja pasūti ražotājam, tad vajadzīgā informācija jau iekļauta projektā, par Gerber nezinu, vai tur tā speciāli jānoģemerē.

4) kā pareizi izveidot ground plane?
    Uzzīmē PCB platei apgabalu kur to vajag ar "Polygon" un uzliec tam nosaukumu "GND" un arī shēmā, no bibliotekas "supply" jāpiezīmē GND, vai arī shēmā vajadzīgo celiņu jāieliek ar nosaukumu GND.
    Kad tas izdarīts spiežam "Ratsnest" un viss iekrāsojās, ja pamainam polygonam parametrus, tad lai tas iedarbotos arkal "Ratsnest"
    Kā to normāli izslēgts - nezinu, vai nu aizverot un par jaunu atverot projektu, vai ar peli meistarīgi trāpot uz polygona malas un to mazliet izbīda, normālu veidu nezinu Tikai uzmanies lai nepaliek nesavienotas saliņas.

Senior Member
    Oct 2009
    Rīga
    906

Cerberus/Gerberus jādod platīšu kodinātājkompānijai, un tā zina ko ar tiem darīt. Diemžēl jāapbēdinā, Eagle tak drošvien netiki pircis, bet visas LV firmas ir piedabūtas kontrolēt faila autortiesības - kā aiznesīsi tā pēc pāris dienām būs nelaime mājās. Tāpēc FreePCB ir noderīgāks rīks, kaut arī ne tk fleksibls kā daudzi citi. Savukārt, ja kodini pats, jādomā to dari ar printera palīdzību, nu kā gan vēl savādāk? Tad pietiek paņemt screenšotu ar print screen (iperiekš saregulējot krāsas uz melnbaltu un noņemot nevajadzīgos slāņus. Bildi apgraiza iekš IRFAN WIEV un ar pāris iterācijām piedzen izdrukas mērogu (Irfanam ir tāda funkcija). Piefiksē mērogu faila nosaukumā un kad samērīts par gana labu tad drukā uz īstā papīra, ko piegludināsi pcb platei.

+