Warning: Illegal string offset 'name' in [path]/includes/functions.php on line 6439
ATTINY13 no programmēšanas uz darbību un atpakaļ.
+
1 2 3 ...

thread: ATTINY13 no programmēšanas uz darbību un atpakaļ.

Senior Member
    Nov 2009
    Jēkabpils
    2,055

ATTINY13 no programmēšanas uz darbību un atpakaļ.

Tātad, esmu nolēmis būt mūsdienīgs un "aizrauties" ar mikrokontrolieriem. Līdz šim ir bijusi darbošanās ar "profesionālajiem", ja tā drīkst izteikties, tas ir ar tiem, kas stāv smukos korpusiņos iekš iekārtām.
    Atradu atvilktnē Arduino Mega un čupiņu ar mazajiem ATTINY13. Sekss turpinājās apmēram 2 stundas, kamēr visos daudzajos failos un mapēs izdevās visu sarakstīt tā, ka caur to Megu iešuvu mazajam kverplim būtlouderu uz 1.2 MHz un pēc tam "blink". Lepojos ar sevi ... Bet radās absolūti idiotisks jautājums. Tam kverplim kāju ir maz, un man viņas vajag. Nu un tad es iešūšu tās pašas kājas, kuras, lai ierakstītu programmu tiek izmantotas citiem mērķiem, kā outputus un uzlikšu šim HIGH. Programma ierakstīsies un palaidīsies. Izrauju es to mazo kverpli un ielieku , kur man vajag. Bet programmā ir gļuks, un man vajag šo palabot. Vai pievienojoties atpakaļ pie Megas šis (kverplis) un šī(Mega) sapratīs, ka es tagad gribēšu rakstīt progmmu iekšā? OK, zinu, ka jālasa datašīti, un to es arī darīšu, bet pašlaik radās šis idiotiskais jautājums, uz kuru gribētos atbildi dabūt ātrāk nekā pēc 118 lappusēm

Senior Member
    Jun 2006
    Cēsu novads
    989

Nekādu problēmu. Priekš tam ir "Reset" kāja, kuru, paraujot uz masu Atmelis tiek iedzīts programmēšanas režīmā, kad attiecīgās kājas ir nokonfigurētas tā, kā vajag programmēšanai.

Senior Member
    Mar 2007
    1,597

Nu jaa, tikai ne ar buutlouderi tas notiekas.

Senior Member
    Jun 2006
    Cēsu novads
    989

Vot īsti nesapratu, kādā kontekstā šeit ir minēts bootloaderis. Ja ir bootloaderis, tad jau Atmelis vairs pie programmatora vispār nav jāsprauž un jautājums par programmēšanai izmantotajām kājām nav aktuāls. Es sapratu, ka runa iet par gadījumu, kad ir kāds gļuks, kura dēļ bootloaderis nav izmantojams.

Senior Member
    Nov 2009
    Jēkabpils
    2,055

OK, skaidrs, tā arī ir atbilde uz jautājumu. Tātad pati Mega, kura šajā gadījumā ir programmators uzmet RESET un viss notiekās. Paldies!
    next, laikam man vēl par agru diskutēt par atmegām.
    edit:
    Bļāviens, bet, ja es to RESET, kurš pie reizes ir PB5 (un vēl viss kas) sakonfigurēju kā digitālo ieeju? Kā šis zinās vai ir atnācis ieejas signāls no piem. induktīvā datčika vai RESET signāls... Vsjo, eju lasīt gudras grāmatas.

Moderator
    Jan 2009
    Rīga
    4,417

edit:
    Bļāviens, bet, ja es to RESET, kurš pie reizes ir PB5 (un vēl viss kas) sakonfigurēju kā digitālo ieeju? Kā šis zinās vai ir atnācis ieejas signāls no piem. induktīvā datčika vai RESET signāls... Vsjo, eju lasīt gudras grāmatas.
    Laikam pavirši lasīju, bet... mņeņie imeju (literally).
    Tātad par arduino (tie, kuri uz atmega32. Vai ir skaidrs kas ir bootloader, kam paredzēts un kā notiek tabas programmas iedzīšana čipā un palaišana, kas ir FUSEs?
    Tiny... Pārfrāzējot: sīkās blusas. Tik sīkas ka nemaz negribu aistikt bez akūtas nepieciešamības, jo:
    1) salīdzinoši maz atmiņas priekš programmas. Ja klāt pieliek bootloaderi, tad palie vēl mazāk vietas.
    2) par cik 1. punkts ir spēkā, tad programmas iedabūšana blusā ir piņķerīga, jo vajag AVR-ISP programmatoru.
    3) Bieži vien pietrūkst kāju. Savukārt bingrojumi ar RESET pinu nav vēlami.

Par ko es te tik negatīvi? Ir arī savas priekrocības tām blusām.

Tātad...
    Tiny13 (un vēl dažiem), reset kājai ir dubulta nozīme:
    1) Reset kāja, lai resetotu kontrolieri.
    2) Reset kāja lai iešutu jauno programmu iekšā.
    3)Reset kājai var piešķit citu funkciju ar FUSE palīdzību. Rezultātā varēsi raustīt savu induktivitāti, bet vairs nebūs tik vienkārši ierakstīt jaunu programmu tajā blusā.

Tātad pētam datasheet par FUSEs. Ja kaut ko nezinam, tad vajadzētu konretizēt kas nesanāk. Jautā, labprāt paskaidrošu, bet tad būs 118.lpp (vai nedaudz mazāk).

Senior Member
    Nov 2009
    Jēkabpils
    2,055

Īstenībā pašlaik meklēju kādu grāmatu pa neta plašumiem. Latviski laikam nebūs, tāpēc meklēju krieviski. Varu lasīt angliski, bet tad laika vajadzēs x3, lai iebrauktu.
    To jau sapratu, ka mazajam kverplim PB5, kura ir arī RESET citiem mērķiem izmantot nevajag.
    Ja pareizi saprotu, tad FUSEs ir reģistri, pie kuriem pieeja ir programmēšanas režīmā un kuri uzstāda globālas lietas piem. takts frekvenci. Programmā šos izmainīt nevar.
    Vot par to bootloaderi gan īsti skaidrības nav. Darīju pēc instrukcijas:
    1. pārvērtu Megu par programmatoru
    2. pieslēdzu pie Tiny13 kājām
    3. izvēlējos Arduino softā attiny13 ar attiecīgi 1.2MHz, EEPROM preserve un BOD 2,7V. Ja pareizi saprotu, tad šito nosaka tās FUSEs.
    4. pamācībā rakstīts, ka tad jānospiež "iešut sāknēšanās lādētāju".Nospiedu. Ja pareizi saprotu, tad tika iešūtas tās Fuses.
    5. Augšupielādēju "blinku" un tipa viss iet.
    Bet par to bootloader jālasa gudras grāmatiņas. Velns bišķi par daudz infas vienai dienai

Kāpēc man to vajag? Sākumā biju sadomājis Gisberta (laikam) diskrēto skaļuma regulatoru. Ar to MEGU uz maketa jau notestēju. It kā jau var dabūt gatavus risinājumus netā, bet galvenais jau ir process . Uz mazā Tiny gan tas neizdosies, kāju pietrūkst, bet šie bija tumbočkā un laikam jau iepatikās tā lieta. Iespējams konkrēto regulatoru, lai ātrāk būtu rezultāts, vnk piemaukšu kādu Arduino Nano klāt un viss. Citādi ātri nesanāk, jo gan c gan asm pēdējoreizi bija ap 1989. gadu un arī tikai tā starp citu.

Senior Member
    Mar 2007
    1,597

103. lappusee tas skaidrots.

PS. FUSE ir bits ko uzstaada ar programmatoru (tuvaakaa analogjija iz dziives - dzhamperis datora maatesplatee).
    Bootloaderis ir programma kas nodroshina citas programmas sanjemshanu un ierakstiishanu atminjaa.
    Kontrolieris taa kljuust liidziigs Neimana arhitektuurai.

Senior Member
    Jun 2006
    Cēsu novads
    989

Ja krieviski, man patīk materiāli, kas ir saitā gaw.ru TINY gan tur nav, bet AVR arhitektūra jau pa lielam visiem ir identiska. Atmegās visa kā ir vairāk, ko nevajag var nelasīt.

Senior Member
    Nov 2009
    Jēkabpils
    2,055

Bootloaderis ir programma kas nodroshina citas programmas sanjemshanu un ierakstiishanu atminjaa.
    Šim to jēgu jau es saprotu. Tikai nesaprotu, nafig tam Tiny to vajag, ja šim jau ir instukcijas, kā saņemt programmas kodu no attiecīga programmatora. Iespraudu vietā citu (nelietotu) attiny13 mikreni, nespiedu nekādu sāknēšanas ielādētāju, uzreiz ielādēju "blinku", un LEDs midžinās. Tikai, ja pareizi saprotu, tagad FUSEs ir by default. Varbūt prātīgākais variants ir atstāt Arduino pie Arduino, bet plikiem atmeļiem ņemt priekšā kaut kādu avr studio?

+