Warning: Illegal string offset 'name' in [path]/includes/functions.php on line 6439
SDR un multibander antena?
+
1 2 3 ...

thread: SDR un multibander antena?

Senior Member
    Jul 2008
    105

SDR un multibander antena?

Sveicieni visiem radio aktīvajiem!

Man ar to SDR ir āķis lūpā, tagad tik vajadzētu dabūt gatavu kādu sakarīgu antenu.

Gribas iesākt ar kaut ko samērā vienkāršu, bet kas ļauj uztvert maksimāli daudz no sdr pieejamās frekvenču joslas, bet varbūt ne tik perfekti.
    Kāda ir pieredze par t.s.multiband antenām?

Jā zinu to teicienu - "kas der visam - neder nekam", bet tomēr...

Pieņemamas arī citas pieredzes, kā pamazām soli pa solim veidot savu "antenas fermu", lai tās netraucē gan viena otrai, gan paplašināties.
    Patreiz ir pieejams daudzstāvenes jumts, bet ierobežojums kabeļu ziņā - nevajadzētu tā piekrāmēt ventilāciju, ka vairs nevarēšu virtuvē novilcēju darbināt...

Patreiz man ir ne pārāk optimāli uzlikta CB pīcka uz jumta pie neliela impovizēta mastiņa. Plānoju kādā brīdī saņemties un izlikt, tur kādu vienkāršu teleskopisko mastu ar normālām atsaitēm.

Senior Member
    Oct 2009
    Rīga
    906

Par kādu diapazonu vispār iet runa? Antena daudz vairāk kā no visa cita, ir atkarīga no frekvences. Un par kādu signāla stiprumu iet runa, lai var novērtēt cik vajadzīgs G skaitlis.

Moderator
    Jan 2009
    Rīga
    4,423

Savulaik safanojot par omron G6Z-1P relejiem. Kāreiz priekš SDR frekvencēm. Joprojām neesmu uztaisijis softisko komutatoru priekdž Didža, kurs komutērtu 8 Yagi antena. Ideja: noliekam atneu komutaotru uz jumta un komutējam uz vella paraušanu. Uz leju nāj viens koaksiālais kabelis un viens vītais pāris. Ko vēl var vēleties?
    Juatājums: ko gribi klausīties? CB, FM radio, aviāciju, meteosatetītus, 2 metrus,70 centimetrus, GSM, aviāciju (vēlreiz, bet augstāku, GPS, mēness sakarus, Inmarsat? Lietai jāieitiet no otras puses: kā grib sasniegt un tad piemeklē risinājumus, nevis otrādi: "kaut kas ir un kur to var pielietot"?

Senior Member
    May 2006
    Lielvārde
    3,832

Es esmu tikai un vienīgi daudzelementu Yagi tipa antenu piekritējs. Jā, tās ir lielas, vajag uz īsto virzienu pagriezt, šaurjoslīgas, katram diapazonam vajag savu antenu, u.t.t. Vārdu sakot, "viss garām", bet toties, kad Yagi antenu trāpi uz pareizo signālu, tad kāds pastiprinājums. Neviena cita antena nespēj konkurēt. Uz raidīšanu tas pats. Ar 0,5W, Yagi tipa antenu un PMR445 rāciju var nopietni tālu aizraidīt, bet ar orģinālo tikai dažus kilometrus. Jā, tas ir likuma pārkāpums, jo PMR446 nedrīkst virziendarbības antenas izmantot, bet es tak nevienam netrauceju un radiopirāts manī vienmēr sēdējis iekšā. Uz CB 27MHz ar trīs elementu Yagi un 100W jau var ar visu pasauli runāties.

Senior Member
    Oct 2009
    Rīga
    906

RE: Didzis
    Īsti neatbilst patiesībai, kaut arī ir pilnīga patiesība. Raugi - Zemeslode ir stipri apaļa (ja pasūtīsi kādu pa labi, pēc laika tas atnāks no pa kreisi). Un uz apaļas sfēras staram, ja tas nespēj saliekties, kā tas ir frekvencēm virs īsviļņiem, ir jāpielieto tīri ģeometriska formula R=3,57*sqrt(h) - sīkāk par to var palasīties en.wikipedia.org/wiki/Horizon. Līdz ar to, ja vien mēs nerunājam par saraidīšanos starp Ostankino torni un Rīgas TV torni, attālums par pie bezgalīgi (absurdi bezgalīgi!!) jutīgas jutības ir TIKAI daži desmiti km. Un uz uztveršanas robežas signāls būs skaidrs un tīrs kā blakus stāvot, un vēl solis, un signāls būs pazudis pilnībā. Fiziku nepiemānīsi pat ar Yagi.

Tas ir iemesls, un nevis dumība, kāpēc visādi Walkie-Talkie un mašīnu rācijas un kuģu rācijas nelieto nekādas augsta G antenas. Jo tās ir overkillings, kas uzlabo signāla kvalitāti, bet ne uztveramības zonu. Nedrīkst šai gadījumā zonu rēķināt pēc Frīsa formulas en.wikipedia.org/wiki/Friis_transmission_equation

Bet par klibā vienroča garu, kas sēž dziļi iekš. Ja man tāds būtu, es laikam izvēlētos vienīgo antenu pasaulē, kas ļaujas paslēpties notekūdens caurulē, tā ka neviena radioinspekcija to nespēj atrast, pat ja pelengators ar pirkstu parāda kur jāmeklē. Tā ir Slim-Jim jeb J-pole. Samērā neslikts (kaut ar Yagi nesalīdzināms) G faktors, viegli pagatavojama, un ideāli noslēpjama.

Ja vajag piemēru antenas apraides areāla noteikšanai un signāls/troksnis aprēķinam, vari ielūkoties skaitliskajā piemērā, kas stāv http://sailing-barrelboat.mozello.lv/antena/

Senior Member
    May 2006
    Lielvārde
    3,832

Obsi, zeme protams ir apaļa un brīnumi radiotehnikā nenotiek, bet Yagi tipa antena "atšuj'' visādus, traucējumus, kuri nāk no citām pusēm un izdala tikai vajadzīgo signālu. Tas ļoti bieži ir svarīgi. Skaidrs, ka uz kuģa vai autiņa izmanto antenas bez izteiktas virziendarbības, jo nekad jau nevar zināt, no kuras puses signāls nāks. Tai pat laikā, fig Tu, ar pliku dipolu, vai J-pole, uztversi teiksim Helsinku FM radiostaciju un vispār, pēc Tavas pieminētās formulas, tas pat teorētiski nav iespējams, bet es, ar Yagi antenu, somus klausos katru dienu. Vārdu sakot, virziendarbības antenā ir milzīgs spēks. Ja uz raidīšanu antenu var kompensēt palielinot raidītāja jaudu, tad, uzveršanas režīnā, vienīgais pastiprinātājs radiosakaros ir tikai antena. Nav iespējams samazināt uztvērēja ieejas pakāpes trošņu līmeni un, virzemes uztveršanas apstākļos, tam nav jēgas. Es jau tagad varu. uz spektra analizātora, redzēt siltuma trokšņus ķieģeļu sienai, vai netālu augošajiem kokiem. Toties antenu, ar izteiktu virziendarbību un lielu pastiprinājumu, gan es varu uztaisīt.
    Jā, man nav skaidrs, kapēc antenas būtu jāslēpj? Antena tikai izdaiļo mājas jumtu. Pat krivulaikos es antenas neslēpu un bieži man jautāja, vai attiecīgas organizācijas nav mani izsaukušas uz ''pārrunām''. Ar tā laika "ekonomisko policiju'' man bija saķeršanās, bet par antenām gan neviens neinteresējās. Varbūt zināja, ka esmu nelabojams

Senior Member
    Jul 2008
    105

Juatājums: ko gribi klausīties? CB, FM radio, aviāciju, meteosatetītus, 2 metrus,70 centimetrus, GSM, aviāciju (vēlreiz, bet augstāku, GPS, mēness sakarus, Inmarsat? Lietai jāieitiet no otras puses: kā grib sasniegt un tad piemeklē risinājumus, nevis otrādi: "kaut kas ir un kur to var pielietot"?
    Man nav otrādi, bet es nezinu arī par pirmo daļu vēl.
    Varu gan mēģināt iesākumam sašaurināt interešu joslu / frekvenču joslu - ticami, ka iesākumam tas ir kaut kas uzreiz klausāms un neprasošs lielas investīcijas (t.sk. laikā). Ticami, ka neko īpaši vairāk par antenu kabeļu uzgaļu lodēšanu nelodēšu, bet kādas programmas sainstalēt un pat kaut ko uzprogrammēt varētu. Varētu mēģināt kādus lidmašīnas koordināšu raidījumus paķert un vizualizēt.
    Varētu to formulēt tā - ka vnk. gribu iepazīt("aptaustīt") frekvenču joslu, tīri praktiski iepazīt, kas kur dzīvo, un iesākumā super tālie sakari nav tik būtiski, lai gan kāds jagi otrajā solī varētu arī būt.
    T.i. ticami kā tie iesākuma varētu būt kādi amatieru sakari, CB, kādi, taksisti, kurjeri, PMR, aviācija. Maz ticami, ka gribēšu līst kaut kādos speciālos mēnes sakaros, vai kādā datu pārraidē, tāpat arī nez vai kādos satelītu video vai .tml.

Moderator
    Jan 2009
    Rīga
    4,423

Ja jau lidmashiinas... ADS-B ir interesanti. Itkaa ir [ilns ar programmaam un viss jau ir gatavs, tomeer gribaas (otrais staavs centraa neljauj) palaist ADS-B un suutiit datus uz flightradar24. Kaapeec tieshi uz sho resurstu? Taapeec ka taa ir iespeeja na haljaavu dabuut vinju premium kontu. Kaapeec to vajag? Sporta peec.

Senior Member
    Feb 2014
    496

zeme protams ir apaļa un brīnumi radiotehnikā nenotiek, bet Yagi tipa antena "atšuj'' visādus, traucējumus, kuri nāk no citām pusēm un izdala tikai vajadzīgo signālu.

Manuprāt, Tavi panākumi slēpjas ne tikai un ne tikdaudz tajās redelēs uz jumta, kā apstāklī, ka neraugoties uz Zemes apaļumu un brīnumu trūkumu, ultraīsviļņi tomēr bik lokās. Jeb atstarojas no dažādām matērijas formām, kuras tur auKšā lidinās - joniem, meteorītiem, polārblāzmām, kā nu kuro reizi. Ir pieredze ar CB - ja veicas, tad var no autiņa un ar pātagas kātu parunāt ar keksu kurš arī sēž autiņā, bet tikai Sratovā uz Volgas tilta! Bet ja nav prahoda, tad viņa nav... Vot Jelgavas Vilim ar bračku Lietuvā (kādus 100 km) viļņa kanāls palīdzēja gan. Jo pātaga tos 4 vatus izkliedē uz visām pusēm, bet Jaga aizpūš visus daudzmaz vienā virzienā, un tos pāris mkV uztvērēja ieejā sagādā. Ja par Somiem uz FM, nez vai Tu burtiski katru dienu tos tik lepni klausies? Bet reizi nedēļā vēl kolchozu laikos visi Latvijas sarkanie baroni uz 56MHz viens otram traucēja pa Ļoniem rebes kārtot. ...tā kautkā...

Senior Member
    Dec 2006
    Gulbene
    213

Man nav otrādi, bet es nezinu arī par pirmo daļu vēl.
    Sveiki.
    Mans priekšlikums.....
    Sākumā kā uztverošo antenu izmanto visparastāko vadu - kādus 10 metrus, kura gals iemests pagalmā kokā, vai karājas lejā no Tava dzīvokļa daudzstāvu mājas sestā stāva.
    Tad ari sapratīsi ko visvairāk gribi klausīties.Un tam taisīsi piemērotu antenu. Un zemējumu. Tas uzlabo uztveršanu - vismaz īsviļņos.
    Savā pastā Tu esi minējis pārāk plašu frekvenču ( interešu) joslu.
    Ja ir nauda:
    http://www.amazon.com/Scanner-Amateu.../dp/B0065KNFLK

https://www.google.lv/search?q=DISCO...w=1280&bih=681

Bet īsviļņu būs VĀJI.....
    Imants

Jūrnieks nesmu, bet peldēt protu.....

+