Warning: Illegal string offset 'name' in [path]/includes/functions.php on line 6439
Majak203 restaurācija
+
1 2 3

thread: Majak203 restaurācija

Senior Member
    May 2006
    Lielvārde
    3,833

Majak203 restaurācija

Sadomāju atcerēties jaunību un atrestaurēt 1979 gada Mjak203. Citādāk izaugusi paaudze, kura nav redzējusi un dzirdējusi magnetafonu. Aparāts labā vizuālā stāvoklī un tapēc stāvēja manā kolekcijā. Tad nu šovakar to atskrūvēju un pavērās ''bēdu ieleja''. Pilnīgi visas gumijas beigtas. Ar siksniņām vēl galā varu tikt, ir vecās rezerves un vienmēr var ko pielasīt, bet beigti visi starpruļļi. Tad nu jautājiens, varbūt kādam pagaldē mētajās kāds ''donors'' ar unificēto mehāniku? Kautkā negribās šķūningot tās gumijas, bet vienkārši uzlikt citus ruļļus un miers.

Member
    Jun 2015
    77

A man piezvanit slabo?

Senior Member
    Jan 2011
    ūdensgalvas pilsēta 27432346 (just phone, no SMS!)
    3,410

Kur tu agrāk biji? Vesela kaste ar šiem krāmiem tika izdalīta. Varu tev piemest kaut ko no tām gumijām, bet tās taču drīz sagaida tāds pat liktenis. Lietot to krāmu tak netaisies? Biju varen priecīgs, kad tas parādījās. Veselus 260 koka rubļus maksāja (krietni vairāk par inženiera algu ar visām prēmijām). Ātri vien pārliecinājos, ka pareizi tajā lamatā nav uztaisīts teju nekas. Ne mehāniski, ne elektriski. Bredovoje izmišļeņije sovetskogo inžeņera/sģelano dļja sovetskogo čeloveka...
    Alles was echt ist, ist gut!

Senior Member
    May 2006
    Lielvārde
    3,833

Isegrim, agrāk es nopirku māju un pie pārcelšanās ļoti daudz vecos lūžņus izmetu. Agrāk es beidzu strādāt trikotāžas kombinātā un radiomezglā zem galda palika kādas tris unificētās kinemātikas. Es jau arī nekad nebiju sajūsmā par Majakiem un līdzīgiem aparātiem, bet tais laikos nekā cita nebija un tika viss, ko nu var, šim dzelzim šķūnēts. Man jau vakar slikti palika, kā paskatījos uz to plēvīti, kura piespiež lentu galviņai, vai starprulli uz švinkratu, kurš vienmēr nenormāli ļeperēja un sajutu kā strīķejas švunkrats pret šasiju, jo tas vienmēr maucās nost no toņass. Tur jau vēl vesela kapsēta ar k50-6 elektrolītiskajiem kondensātoriem, kur ar aci redzams, ka iztecējuši. Nu riktīga ''bēdu ieleja''. Katru skrūvis skrūvejot vaļā visu laiku sev jautāju, tev to vajag Lai kā arī nebūtu, Majak203 bija pirmais tautas stereo magnetafons ar kuru vispār sākās dzīve stereo skaņas pasaulē. Pirms tam bija tikai vietējā ražojuma stereo skaņuplates. Nē, protams bija Jupiteri, Jauza10 un pat Majak001, kuru neviens dzīvē nebija redzējis, bet tas bija teorijā. Praksē tos magnetafonus nevarēja atļauties nopirkt vai vispār dabūt. Tapēc jau es Majak203 noliku savā kolekcijā kā pirmo tautai pieejamo stereo magnetafonu. Skaidrs, ka netaisos ar to ko rakstīt, vienkārši sadomāju atdzīvināt tā, lai skan un griežas. Lai gan tagad, no rīta ar svaigu galvu, domāju, varbūt smuki saskrūvēt atpakaļ lai stāv, bet no otras puses, vai tad grūtības mūs biedē

Senior Member
    Dec 2007
    Rīga, tel.67423800, 22012111
    1,889

To rullīti, kas ir starp motoru un švunkratu es savulaik, šķiet, mainīju uz rullīti no tipa Rigondas skaņuplašu atskaņotāja. Neatceros tik vai cauruma diametrs sapasēja, bet krietni klusāk pēc tam tā mehānika uzvedās gan.

Senior Member
    Jan 2011
    ūdensgalvas pilsēta 27432346 (just phone, no SMS!)
    3,410

To rullīti mēs vispār nahrenizējām, tāpat kā korekciju ķēdes un to komutāciju mazajiem ātrumiem. Siksna skrēja pulka klusāk. Pa smuko bija uztaisīt nostiepuma regulēšanu ar mehāniskās atgriezeniskās saites palīdzību. Tad piespiedējlentīte galvai kļuva lieka. Bet tas jau bija smalks darbs, kas prasīja mājās neiespējamas tehnoloģijas. Savādi, ka nav izdzisis no atmiņas siksnai paredzētā skrituļa diametrs - 42,45 mm. Pēdējais tika novirpots VEFā ap 80-o gadu. Beigās šajos maģīšos palika vien pašbūvēti atskaņošanas pastiprinātāji - ieraksti Lapinska virtuvē uz skaņotām 3-galvu mašīnām sanāca labāki.
    Alles was echt ist, ist gut!

Senior Member
    May 2006
    Lielvārde
    3,833

Piedziņas rulli arī savulaik pārtaisīju uz siksnu. Neatceros precīzu diametru, bet uz skolas virpas izdevās gana labi novirpot. Toreiz finetuningu taisīju mērot lentas metrus un ar hronometra palīdzību. Rotējošās vadotnes gan virpoja trikitāžas kombināra virpotājs, bet tā jau viņam bija ''sērijveida ražošana''. Ārprāts, cik tai lūznī tika daudz enerģijas ieguldīts, bet kā parādijās Olimps003, tā sapratu, ka no sīda konfekti uztaisīt nevar. Tagad gan gribu atrestaurēt tieši tā, kā aparāts nāca no rūpnīcas. Lai tas starprullis ļeperē, pārtinot siksna čīkst un vienam kanālam augšas regulāri pazūd

Member
    Jun 2015
    77

Tikai mans viedoklis:
    1. Lentites piespiesana ir visslabaka no parejiem voiloka vai lupatu piespiesanas pie nosacijuma ka galvinai nav bedru un gravju. Vispar to verki var likt darboties vispar bez piespedeja un bez jebkadiem partaisisanam.
    2. Starprulis viegli virpojas uz vietas ar parasto nazi, grabsanas celonis var but ne tikai taja ruliti, gadijas ka motora uzgale bija pat loti skiba. A vispar tos troksnus viegli var mazinat pielimejot uz kajinam voiloka gabalinus.

Senior Member
    May 2006
    Lielvārde
    3,833

Jā, visu to šķūningu var veikt, bet tad tiek zaudēts magnetafona autentiskums. Interesanti jau atjaunot aparātu tik pat sūdīgi, kā tas rūpnīcā izgatavots. Man no visām šitām mokām ar magnetafoniem ir jaunības dienu trauma. Tapēc jau sen esmu pārgājis uz kvalitatīviem digitāliem ierakstiem un to Mjak203 vajag tikai lai parādītu, ka magnetafons vispār skan. Pie magnetafona lentām mani nekad atpakaļ vairs nedabūt. Skaņuplates, tā cita lieta.

Senior Member
    Feb 2014
    496

Jā, visu to šķūningu var veikt, bet tad tiek zaudēts magnetafona autentiskums. Interesanti jau atjaunot aparātu tik pat sūdīgi, kā tas rūpnīcā izgatavots.

Piedod, Didzi, un atvaino, bet atcerējos pateicienu par to, ka liec fanātam Dievu lūgt, bet viņš ņem un pieri apdauza... Ja jau TIK nikni cīnīties par to ''autentiskumu'', tad jau sanāk, ka visi beiKtie Jerevānas elektrolīķi arī ir jālauž vaļā, un tajos bunduliņos jāsastūkā Made Ķīnā?! Man arī nu ļoti jau patīk parakties pa antīkiem krāmiem, bet tāds ekstrēmists gan neesmu - ja mantiņa no ārpuses ir tāda, kā veikalā, un tāpat funkcionē, tad mani galīgi nelauž tur normālus rezistorus ielodēt. Nu, FM iekš Festivāla gan cenšos nelikt...

Ja par maģi... Stāv kaktā Saturns-301. Tas pats Majaks vien ir, tikai ar 2 ātrumiem - 19 un 9 Savulaik devu viņam pirmo roku dēļ cmukajiem kloķīšiem, ar kuriem pārslēdz ātrumus un darba režīmus. Ir ieskrūvēta 3. galva - kā iekš Radio 1980.g. No8 aprakstīts, tikai otru pastiprinātāju nepaspēju ieskrūvēt - sociālisms izbeidzās... Ja Tevī mostas interese par šo daiktu, ir dabonams, kopā ar divām Simfonijas akustikām un vienu beSkaunīgu priekšlikumu.
    Meklēju savu Roģinu! ...ar dzeltenajām lampām.

+