+ Atbildēt
Atbildes 1 līdz 9 no 9

Tēma: Plate saziņai ar pagātni

Senior Member
    Reģistrējās
    Mar 2011
    Atbildes
    555

Default Plate saziņai ar pagātni

Var būt esiet pamanījuši, ka es brīvajā laikā nodarbojos ar visādām Padomju retro skaitļotāju muļķībām. Un reizēm ar šīm atdzīvinātajām muļķībām ir nepieciešams sazināties arī no mūsdienīga kompīša, piemēram, lai ielādētu programmu vai vienkārši pārbaudītu vai konkrētā lieta strādā adekvāti.
    Padomju skaitļošanas tehnikā plaši ir izmantots interfeiss ИРПС - optiski izolēts standarta ātrumu seriālais ports, kurš informāciju nodod nevis ar spriegumu, bet ar strāvu. Sākumā kad tikai sāku apgūt konkrēto interfeisu, uzlodēju uz maketplates šausmu, kuru arī kādu laiku lietoju ar savu DVK plati, bet tā kā sakrājušās jau vairākas lietas ar šo interfeisu, nolēmu uztaisīt normālu interfeisa pāreju.

Ko sagaidīju no savas pārejas:
    *Lai ir kā gatava ierīce - ar korpusu un marķējumiem
    *Pārraida signālus TxD un RTS, saņem signālus RxD un CTS
    *RTS un CTS var aktivizēt ar manuāli ar slēdzīšiem
    *Signālu stāvoklis attēlojas ar LEDiem
    *Maksimālais ātrums vismaz 9600 (DVK maksimālais saziņas ātrums)
    *Pilnīga elektriskā atsaiste no USB
    *Jābūt kaut minimālai aizsardzībai pret līnijas pārslodzēm
    *Uz plates jābūt attēlotam jenotam.

Seriālā porta mikroshēmu izvēlējos CP2102 QFN korpusā, jo to esmu jau izmantojis iepriekš projektētā platē priekš darba. Savienotāju izvēlējos USB-mini, jo tas man kaut kā patīk labāk par izplatīto USB-micro. Elementus kā parasti cenšos izmantot maksimāli virsmas montāžas. Rezistori, kuri izmantojas uz sakaru līnijas 1206 izmēra korpusos, pārējais - 0603. Uz priekšpaneļa ir gan DIP slēdzīši RTS un CTS forsēšanai, gan LEDi, kuri attēlo signālu stāvokļus. Lūk te ir gatavā izstrādājuma shēma. OK, jā, diode D2 tam nav vajadzīga, bet tā kā uz plates tā ir, tad shēmā arī atstāju. Izejas shēma pa lielam ir paņemta no DVK skaitļotāja shēmas, kurai pielikta aizsardzība ar 22Om rezistoriem un stabilitroniem.
    Interesanti bija ar korpusu, jo arī tam risinājumu gribēju izvēlēties tādu, kur nebūtu nekas jāurbj un jāgriež, bet nepieceļot pakaļu no krēsla varu visu salikt kopā. Izvēlējos lūk šo te korpusiņu, jo tam ir atsevišķas detaļas priekšējam un aizmugurējam panelim. Lūk, šīs detaļas varu aizvietot ar lāzergrieztiem plastmasas panelīšiem, kuros ir visi man vajadzīgie izgriezumi. Tad arī plati projektēju tieši priekš šī korpusiņa.

Saņemot plati viss it kā bija kārtībā izņemot vienu lietu - vārdā nesaukts ražotājs bija pazaudējis divus poligonus un jenots nu tā ieskatoties vairāk atgādina putniņu. Bet tas jau nekas traks, neprasīšu taču sabojāta jenota dēļ pārtaisīt plati.

Plati montēju ar lodēšanas pastu, attiecīgi, bija pasūtīts arī lodēšanas trafarets un pašu lodēšanu veicu ar karsto gaisu. Bija viena problēma, ka QFN korpusam trafaretā caurumi bija bišķi par lielu, pastas bija par daudz un vairāki izvadi montējot lodējās kopā. Piespraužot plati pie USB tā atpazīstas kā standarta seriālais ports. Lai plati dabūtu dzīvu, nācās pamainītpāris rezistoru vērtības. Uztaisot "loopback" konektoru, gan pārraidīte dati atgriezās atpakaļ, gan nosūtītais RTS signāls atgriezās kā CTS. Plate kā reizi maksimāli strādāuz ātrumu 9600, bet domāju, ka vēl nedaudz piestrādājot varu dabūt vairāk. Lai gan konstrukcijā atklājās vairākas nepilnības, tomēr plates zīmējumā kļūdu nav un ideja ir pilnīgi strādājoša.

Atklātās nepilnības:
    -USB konektoram pie korpusa kājiņām augšpusē nav kontaktlaukumu kā dēļ metalizācijai nav kontakta ar celiņu.
    -Uz LEDiem knapi ir redzama TxD un RxD signālu aktivitāte, jo signāli ir ļoti īsi.
    -Ideja uz vienas gaismas diodes attēlot gan barošanas, gan TxD signāla stāvokli nesanāca iepriekšējā punkta dēļ.
    -Nav iespējas pārslēgt vai līnijas strāvas avots ir raidošais vai uztverošais elements, kas manā gadījumā nav svarīgi.
    -Ražotājs sabojāja jenotu.

Pagaidām esmu pārbaudījis šo pāreju gan ar vairākām dažādām DVK skaitļotāja platēm un vienu termināli. Saziņa strādā bez kādām problēmām. Atliek kādā brīdī piestrādāt pie ātruma, pielikt atdalošo sprieguma pārveidotāju (pagaidām līnija nav atsaistīta no USB) un pabeigt korpusa lietas.
    Korpusa ideja vēl nav pabeigta līdz galam, jo neesmu pasūtījis uzlīmes, bet plastmasas paneļu ideja sanāca pilnīgi OK. 1,5mm biezus panelīšus sūtīju griešanai Kvillerī. Viņiem gan tik plāna plastmasa griešanai ir tikai caurspīdīga, bet tas nekas, paneļus aizklās uzlīmes.

Lai pārbaudītu ideju ar panelīšiem, pagaidām uzlīmju vietā uzliku papīrīšus ar kuriem, manuprāt, izskatās tīri OK.

Ā, un te ir tā šausma, kuru izmantoju līdz šim.
    Last edited by Kodolskiltava; 17-11-2017 at 22:52.

Senior Member
    Reģistrējās
    Jun 2006
    Atrodos
    Cēsu novads
    Atbildes
    960

Skaisti! Mazliet izbrīna, ka uz LEDiem knapi redzama TxD un RxD aktivitāte. Man ar tādiem pašiem ātrumiem LEDi mirgo ka prieks. Interesanti, kāda formāta failu/failus sūtīji ražotājam, ka pazuda poligons?

Senior Member
    Reģistrējās
    Mar 2007
    Atbildes
    1,584

Quote Kodolskiltava rakstīja View Post
    pielikt atdalošo sprieguma pārveidotāju (pagaidām līnija nav atsaistīta no USB)
    Shito nesapratu.
    IRPSam tak nekur taadu paarveidotaaju nebija, abos galos optroni un taatad pilniiga galvaniska atsaiste.

Senior Member
    Reģistrējās
    Mar 2011
    Atbildes
    555

M_J, mirgot jau tie mirgo, it īpaši kad ir kādi garāki dati. Bet prasītos īsākus pulsus tomēr pastiept garākus, lai būtu manāmāk. FT232 jau ir speciāli tam paredzētas kājas ar kurām mirgo normāli, bet manam CP2102 tādu nav. Fails bija P-CAD 2006 formāta un līdz ražotājam nonāca normāls. Teica, ka pazudis kaut kur pārveidojot ražošanas failos. Tur ir vairāki poligoni, kuriem daļēji sakrīt robežas, pieņemu, ka tas kādai no programmām nepatika.
    Next, nu, jā, viena ierīce jau sanāk no otras elektriski atsaistīta. Tomēr cik saprotu, tipiski ir tā, ka konkrēta signāla strāvu līnijā dod šī signāla uztvērējs, tas ir, vada gals ar gaismas diodi (skat. shēmu). Bet tad sanāk, ka uz līnijas kabeļa gan signāli, kurus baro DVK, gan signāli, kurus baro USB. Un tas man nepatīk, jo defekta vai DVK plates nepareizu "peremičku" dēļ tomēr signāli var būt neatsaistīti. Tā dēļ ir 5V-5V konvertors, kurš atdala šo līnijas barošanu no USB puses.
    Last edited by Kodolskiltava; 18-11-2017 at 10:17.

Senior Member
    Reģistrējās
    Jun 2006
    Atrodos
    Cēsu novads
    Atbildes
    960

Arī es lietoju CP2102 un impulsi nekādi netiek pastiepti. Dažām ierīcēm, ar kurām sazinos no datora caur RS485, izmantojot ražotāja softu, tā saziņa notiek reti un ir ļoti īsa. Vienalga LEDi uzliesmo kā stroboskops. Domāju, ka daudz kas ir atkarīgs no LEDiem. Patreiz izmantoju TME pirktās OF-SMD2012G zaļās un FYLS-0805URC sarkanās. Pirms tam bija kaut kādas citas, tās bija stipri blāvas pie tās pašas strāvas.

Senior Member
    Reģistrējās
    Mar 2011
    Atbildes
    555

Nu, jā, tikko salīdzināju - FYLS-0805URC pie 130 grādiem ir 80mcd, bet manis izmantotajām WP914CK/4GDT ir 6mcd pie 140 grādiem, kas man sanāca gandrīz 8x blāvākas. Man gan bija galvenais lai es tās bez liekām izvirtībām varētu iestrādāt panelī. Spilgtumam pat īpaši nepiegriezu vērību, bet statiskam signālam tas ir pilnīgi pietiekams lai saprastu ir tas aktīvs vai nav.

Senior Member
    Reģistrējās
    Feb 2008
    Atbildes
    793

Šitiem Hammond korpusiem panelīšus sūtu Zīmogu fabrikā. 1.5mm plastmasa ar sudraba,zelta, melnu, citu krāsu pārklājuma plēvi. Ar vienu lāzergriezienu izgrīž gan formu gan iegravē uzrakstus, ļoti ērti un kvalitatīvi. Zeltam un sudrabam sanāk melni burti, melnam un krāsainajam - balti.

Senior Member
    Reģistrējās
    Mar 2011
    Atbildes
    555

Zigi, paldies, ņemšu vērā šādu iespēju! Cik aptuveni izmaksā viens tāds griezts un gravēts Hammond korpusa panelis, piemēram, taistot 10 komplektus?

Senior Member
    Reģistrējās
    Feb 2008
    Atbildes
    793

Skatos vienu no pēdējiem pasūtījumiem 10 zelta + 10 sudraba pēc viena faila - 14.69

Bet es lietoju tās kastītes ar bateriju, izmērs tas pats, bet ir tikai viens priekšpanelis. Tavā gadījuma tie 10 pāri droši vien izmaksās tik pat cik mani 20.

+ Atbildēt

Lietotāja atļaujas

• Jūs nedrīkstat uzsākt jaunas tēmas
  • Jūs nedrīkstat iesūtīt atbildes
  • Jūs nedrīkstat pievienot pievienotos failus
  • Jūs nedrīkstat labot savas atbildes