Warning: Illegal string offset 'name' in [path]/includes/functions.php on line 6439
Elektronikas pamatjautājumi.
+
1 2

thread: Elektronikas pamatjautājumi.

Member
    Feb 2016
    65

Elektronikas pamatjautājumi.

Sveiki, esmu uzsācis studijas elektronikas, elektrotehnoloģiju virzienā. Ik pa laikam uzpeld kāds jautājums. Lai nav jāveido jauns topiks katram "mazajam" jautājumam, es tos apkopošu šeit, tie, kuriem ir vēlme, lūdzu, palīdziet man! Paldies Jums!
    Pagaidām manā rīcībā ir neizpratne par tranzistoriem.

Jautājums. Vai tranzistors spēj pastiprināt strāvu/spriegumu vairāk nekā ir dota kopējā barošana?

Senior Member
    Mar 2007
    1,597

Sveiki, esmu uzsācis studijas elektronikas, elektrotehnoloģiju virzienā. Ik pa laikam uzpeld kāds jautājums. Lai nav jāveido jauns topiks katram "mazajam" jautājumam, es tos apkopošu šeit, tie, kuriem ir vēlme, lūdzu, palīdziet man! Paldies Jums!
    Pagaidām manā rīcībā ir neizpratne par tranzistoriem.

Jautājums. Vai tranzistors spēj pastiprināt strāvu/spriegumu vairāk nekā ir dota kopējā barošana?

Atsevishkjs tranzistors nevar.
    No tranzistoriem un citiem elementiem taisiits paarveidotaajs var.

Member
    Feb 2016
    65

Paldies.
    Jautājums: kā aprēķināt stabilitrona (zēnera diodes) stabilizācijas koeficientu? Jauda minimālam un maksimālam režimām zināma, ienākošais un stabilizācijas spriegums arī zināms.

Junior Member
    Nov 2017
    3

Sveiki,
    Būtu jautājums par 12V slēgumu.
    Ir Siemens elektroniskais istabas termostats, kurš, kamēr nav sasniegta norādītā temperatūra, saslēdz apkures iekārtas 12V maiņstrāvas ķēdi.
    Gribu ar to pašu termostatu vadīt vēl vienu apkures iekārtu. Šajā gadījumā būtu jāsaslēdz 12V (liekas, līdzstrāvas) ķēde.
    Jautājums - vai pie tiem pašiem termostata kontaktiem var vienot divu nesaistītu iekārtu ķēdes, vai tā kaut ko nevar sabeigt? Termostatam ir tikai 1 kontaktgrupa.

Senior Member
    Mar 2011
    685

Var gan sabeigt. Ņem vnk 12V līdzstrāvas releju, komutē to savu 12V līdzstrāvas ķēdi, pi ekuras pieslēdz arī releja spoli. Un pie releja kontatiem to otru maiņstrāvas ķēdi. Viss.

Senior Member
    Jan 2011
    ūdensgalvas pilsēta 27432346 (just phone, no SMS!)
    3,405

Var taču ņemt mazu releju ar vairākām kontaktu grupām; ar katru komutēt savu AC vai DC ķēdi un ko nu tur vēl vajag.
    Alles was echt ist, ist gut!

Junior Member
    Nov 2017
    3

Paldies par atbildēm.
    Vēl jautājums - ja ar elektronisko istabas termostatu vadīšu 220V releju, vai ir būtiski, ko laist cauri termostatam - fāzi vai nulli?
    Darbosies abi varianti, to saprotu, bet varbūt ir kādi drošības apsvērumi, pieņemtā prakse utml?
    Pašam liekās, ka labāk nulli, mazāka iespēja kādreiz pa nagiem atrauties...?

Senior Member
    Mar 2011
    685

Ja komutēsi nulli, tad sildelements vienmēr būs zem fāzes un no tā varēsi pa nagiem atrauties. Tāpēc komutē fāzi. Bet nu, protams, drošību tas diez vai kautkā mainīs, jo gar ieslēgtu grābstīties tā vai tā nav korekti.

Senior Member
    May 2006
    Lielvārde
    3,832

Pareizi ir atslēgt fāzi. Pat visvienkāršākajai ķēka lampiņai uz slēdzi vajag padot fāzi,lai mainot spuldzi , pie izslēgta slēdža, neatrautos pa nagiem.

Member
    Feb 2016
    65

Audio priekšpastiprinātājs.

Sveiki, vēlētos pats salasīt audio signāla priekšpastiprinātāju. Pagadijusies kārtīga skanda un audio gala pastiprinātājs, kuram diemžēl ar mp3 atskaņotāja signālu ir par maz, ko ieteiksiet? Varbūt kāda integrētā LM sērijas shēma visu atrisinās?

+